18. Yüzyıl, Rococo Dönemi Modası

Son yazılarımda ilgili konudan bahsederken Rococo dönemine de birazcık değinmiştim. Madem söz Rococo döneminden açıldı devamını da getireyim dedim :)

Zaman zaman moda tarihiyle ilgili yazmayı düşünüyorum. Ben okurken çoğu zaman hayretler içerisinde kalmışımdır. Kıyafetler de evrim geçiriyormuş gerçekten :) Hatta evrim geçirirken pek çok olayı da beraberinde getirmiş.

Rococo döneminde kadınların yaka formu kare biçiminde dizayn edilmişti. Kostümlerin beden kısmı çok sıkı olup korselerle desteklenmekteydi. Ayrıca bel bitişlerinde sivrilik dikkati çekiyordu.

Etek boyunun o dönemlerde kısa olması söz konusu bile olamazdı ve yerlere kadar uzundu. Kıyafetler de fiyonklar, fırfırlar süsleyici unsurlardı.

Kollar dirsek uzunluğunda, dantel ve ya ince kumaşlarla süsleniyordu.

Eteklerin altına telden yapılmış, yanları daha geniş gösteren çember iç etekler giyilmiştir:)

O zaman bir kadın, iki eliyle belini tuttuğunda parmak uçları birbirine değmeliydi.Yani iki el belde kavuşabilmeliydi:) O kadar ince olmasını istiyordu kadınlar. Ama belin inceliği aksine yanlara doğru açılan çember etekler giyerek yanlara doğru geniş gözükmüşler. Şimdilerde bunu düşünmek bile tuhaf geliyor değil mi? :)

Belin inceliğini ise dönemin meşhur korseleriyle sağlıyorlardı.
Korseler 16. Yüzyıldan beri varlığını koruyordu ama 18. Yüzyılda daha da gelişerek adeta birer sanat eserini andırıyordu.Kadınlar güzel ve daha ince belli gözükebilmek adına bu korseleri kullanıyordu ancak korseler oldukça rahatsızdı. Balina kemiğinden yapılan korseler, ciğerlere ve kaburgalara zarar veriyordu. İnanırmısınız bu korseler aynı zamanda statü sembolüydüler. Saten, ipek ve brokardan yapılanları bile vardı:)Fotoğraflarda da görüldüğü üzere kumaşlar desenli ve bol renkliydi. Çok süslüymüş o zaman kadınlar çook:)


Dönemin kraliyet ailesine ait bir elbise. Bu kadar geniş bir eteği halkın giyinmesi yasaktı. Yalnızca asillerden giyen olabilirdi. O da genellikle kraliçe olurdu. Düğün kıyafeti olmalı bu kostüm. Çünkü düğünlerde bu kadar geniş etek giyiyorlardı.


Şimdilik Rococo döneminden bu kadar anlattım zira yazı sıkıcı olsun istemem. Tekrar moda tarihiyle ilgili yazılarım olacak. Görüşmek üzere..

Sevgiler…

.

Bir Cevap Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>